Mastercard Nedir? Visa İle Farkları Nelerdir?

Mastercard Nedir? Visa İle Farkları Nelerdir?

Mastercard: kredi kartı veya banka kartlarının ödemelerde kullanılabilmesi için kullanılan ödeme sistemidir. Mastercard bir kart değil, kartların işlevselliğini sağlayan ödeme sistemidir. Mastercar ödeme sistemleri logosu banka veya kredi kartlarının sağ alt köşesinde logo olarak görülmektedir. Mastercard ödeme sistemleri Visa ödeme sistemleri ile birlikte dünya kartlı alışveriş ödeme sistemlerinin %70’ini karşılamaktadır.

Pek çok kişi Visa ile Mastercard farkının ne olduğu konusuna merak sarmıştır. Ancak hemen belirtmek gerekir ki bu iki kart arasında büyük bir rekabet olduğundan dolayı aralarında gözle görülür bir fark yoktur. Birinin başlatmış olduğu kampanya, bir diğeri tarafından anında karşılık bulmaktadır. Bu gibi durumlarda ise karlı çıkanlar bu ödeme sistemlerinin kullananlardır.

VİSA İle Master Card Ayırımı

Aralarında çok büyük fark olmadığını belirttiğimiz bu iki ödeme sistemleri sağlayıcıları farklı kuruluşlardır. Ancak bu iki ödeme sistemi sağlayıcısı toplamda dünya pazarının %70’inde aktif olarak tol almaktadırlar. Öyle ki, devamlı rekabet içinde olan bu kuruluşların herhangi birinin geçtiği yerde bir diğerinin geçmemesi mümkün değildir. Dünya üzerinde bu ödeme sistemlerinin geçtiği yaklaşık 2 milyon ATM’nin olduğu ve bunun yanı sıra 200 milyondan fazla iş yerinin olduğu tahmin edilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile ödeme sistemlerinde farklılıkların oluşması beklenmektedir. Bu farklılıklar ise kartlı ödeme sistemleri yerine mobil ödeme sistemleri ve NFC bağlantı ödeme sistemleri olarak görülmektedir. Bu durumda dünya pazarının büyük çoğunluğunu elinde tutan Master card ve Visa gelişen teknolojinin yakın takipçileri olarak bu konularda da rekabet içine girmiştir.

Sonuç olarak; Mastercard ile Visa ödeme sistemleri arasında gözle görülür bir fark olmadığı gibi, tüm ATM ve üye iş yerlerinde bu iki ödeme sisteminin de kullanılabilir olduğu çok açıktır.

Kullanımları Ne Zaman Önemli Olur?

Bu iki kuruluş arasındaki tek fark, kartların üzerindeki Visa veya Mastercard sembolleri gibi görünse de aslında birbiri ile devamlı rekabet içine girdikleri için herhangi birinin başlatmış olduğu kampanya diğeri tarafından anında karşılık bulduğundan aralarında fark oluşmamaktadır.

Gerek Visa ödeme sistemlerinin gerekse de Master Card ödeme sistemlerinin müşterilerine sunmuş olduğu bazı özel programlar ve birçok kampanyası bulunmaktadır. Örnekleyecek olursak; Visa bu dönem içerisinde herhangi bir alışveriş sitesinde harcama tutarına yönelik indirim kampanyası sunarken, Mastercard ise bir ulaşım firması üzerinde indirimli kampanyası sunmaktadır.

Bu iki dev kuruluş da kampanyalarını bankalardan bağımsız olarak sürdürmektedirler. Yani Visa veya Mastercard kampanyası ile bankalarınızın sağlamış olduğu kampanyalara tamamen birbirinden alakasızdır. Hem bankanızın kampanyalarından hem de ödeme sistemlerinin kampanyalarından yararlanmanız mümkündür.

Bu kampanyalardan yararlanmak için Visa logolu veya MasterCard logolu bir karta ihtiyacınız vardır. Bu aşamada kartın hangi bankaya ait olduğu ise önemsizdir. Güncel kampanya bilgileri için, bu kuruluşların WEB sitelerini takip edebilirsiniz.

26 Eyl 2017 21:37