Kredi Kartı Nasıl Ortaya Çıktı ?

Kredi Kartı Nedir?

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran ve yanımızda para taşımadan birçok alışverişimizi rahatça yapmamıza yardımcı olan kredi kartı ile tanışmamızın üzerinden çok uzun bir süre geçmedi. 19. yüzyıl sonlarında ABD’de ilk defa kullanılan kartlar birkaç otel, petrol şirketi ve lokantada kullanıldı. Ancak yaşanan savaşlar ve ekonomik buhran ile bu kartlara olan ilgi azaldı. Günümüzde kullandığımız anlamıyla kredi kartları ilk olarak 1950 yılında ortaya çıkmıştır. “Diners Club Kredi Kartı” adı verilen kart günümüzde kullandığımız kredi kartının temellerini oluşturmaktadır. Bu kartın ortaya çıkmasının çok ilginç bir hikayesi bulunuyor. Frank McNamara isimli bir avukat, arkadaşı ile lokantaya yemek yemeye gidiyor. Hesabı istediğinde yanında nakit olmadığını fark ediyor. Bu durumu atlatmak için kartvizitinin arkasına imza atarak borcunu ödüyor.

kredi kartı

kredi kartı

Bu olayın ardından para kullanmadan hesap ödemek için farklı yöntemlerin nasıl olacağını düşünmeye başlıyor. İşte bunun sonucunda günümüzde ki kredi kartına benzer olan McNamara Diners Club Kredi kartı ortaya çıkıyor. Kısa sürede evrensel bir boyut kazanan kart bankalarında dikkatini çekmeyi başarıyor. Bank of America ve American Express Company ilk kartlarını 1958 yılında çıkarıyor. Ülkemizde ilk kredi kartıda Diners Club karttır. 1968 yılın hizmete sunulan kartın ardından 1975 yılına gelindiğinde Eurocard, Access ve Mastercard ülkemizde kullanıma sunulmuştur. Kredi kartını daha kolay kullanmamıza yardımcı olan ilk ATM ise ülkemizde 1987 yılında açılmıştır. İlk POS cihazı ise 1991 yılında kullanılmıştır. Ülkemizde 50 milyonu aşan kredi kartı bulunurken bu sayı dünya üzerinde 1 milyar sayısını çoktan geride bırakmayı başardı.

Kredi Kartın Ekonomiye Olan Faydaları

Ülkemiz ekonomisinin en büyük sorunlarının başında kayıt dışı gelmektedir. Bu kayıt dışı oranının fazlalığını kayıt altına almak için kredi kartı kullanımının yaygınlaşması gerekiyor. Çünkü kart ile yapılan tüm işlemler otomatik bir şekilde kayıt altına alınmaktadır. Ekonomik sistem daha net ortaya çıkarılmakta ve tasarruf için yapılacak teşvikler net bir şekilde belirlenmektedir. Nakit kullanımı yerine kart tercih edilmesi yalın bir alışverişin yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca tüm harcamaların kontrol edilmesini sağladığı için duruma şeffaflık kazandırmaktadır. Veresiye ortadan kalktığı içinde üye işyerleri paralarını ellerini sürmeden banka hesaplarına aktarabilmektedir.

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştırmayı başarmıştır. Bunun artılarından faydalanmak için kullanacağımız kartı en doğru şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Aksi taktirde ülkemizin genelinde yaşanan en büyük ekonomik sorunlardan birisi olan kredi kartı borcu yüzünden ekonomik anlamda bireysel çıkmaza girebiliyoruz. O nedenle kredi kartı kullanımına dikkat edilmelidir. Bunun için dikkat edilmesi gereken detaylar hakkında açıklamalar yapalım.

Öncelikle kullanacağınız kredi kartı limitinin gelirinizin çok üzerinde olmaması gerekiyor. 2 bin TL aylık gelire sahip olan bireyin 3 bin TL’lik kartı bulunmaması gerekiyor. Bu durum varsa büyük ihtimal ile kart borcunu düzenli olarak ödeyemeyeceği için iflas etmesi kaçınılmaz olacaktır. Gelirinizin yüzde 50 oranında kredi kartı limitine sahip olmanız ideal bir tercih olacaktır. Yani verdiğimiz örneğe bakarak o kişinin kart limitinin bin TL olması gerekmektedir.

Ödemelerinizi gününde ve tam olarak yapılmalıdır. Bu konuda özelikle BDDK tarafından yasalaştıran yeni kredi kartı yasası ile daha önemli bir hale gelmiştir. Kredi notunu önemli ölçüde etkileyen kredi kartı ödemelerine dikkat etmezseniz gelecekte kart limiti yükseltmek ya da kredi çekmek için bankaya başvurduğunuzda önünüze büyük bir engel olarak çıkacağını unutmamalısınız. İnsanlar kart borçlarını ödemekte zorlandıkları aylarda ise asgari ödeme yapmayı tercih ediyor. Bu bir nebze olsun onu idare etmeyi başarıyor. Ancak bunu devamlı yapmak sağlıklı bir ekonomik durumu işaret etmez. Günümüzde ki kanunla belirli bir ay bu ödemeyi yapabiliyorsunuz. Bu durum süreklilik arz ettiğinde kart kullanımınız banka tarafından kısıtlanacaktır. Ayrıca kredi notunuzu da eksi yönde etki edeceğini de unutmamalısınız.

Kredi kartının faydaları tabi ki de vardır. Bu ancak doğru kullanımla sağlanabilir. Öncelikle tek bir kredi kartınızın olması gerekiyor. Eğer birden fazla kartınız varsa bunların limitlerinin gelirinizin %50’sine denk gelecek limitte olmasına da dikkat etmelisiniz. Taksitlendirme seçeneği ve verilen bonuslar kartların en büyük avantajıdır. Nakit fiyatına sizin için çok önemli bir ürünü taksitli olarak alabilme seçeneği size sunulmaktadır. Ayrıca alışverişleriniz de verilen miller ve bonuslarda size bazı kazançlar sağlamaktadır. Bunların faydalarını doğru kullanım ile sağlanabilir.

Kredi Kartı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde kredi kartı kullanımına izin veren 13 adet banka bulunmaktadır. Bu bankaların ortak talebi ile 1990 yılında kurulan “BKM” yani bankalar arası kart merkezi kurulmuştur. Platform sayesinde para transferleri daha kolay bir şekilde yapılmaya başlanmıştır, işletmeler geliştirilmiş ve gerekli altyapı oluşturulmuştur. Kart kullanımı ülkemiz de 2002 ile 2012 yılları arasında en hızlı büyüdüğü dönem olarak öne çıkmıştır. % 245’lik bir büyüme ile kredi kartı kullanıcı sayısı 13 milyondan 54 milyonu geçmeyi başarmıştır.

Tabi bu dönem yanlış kredi kartı kullanımı nedeniyle birçok insanın kart sorunları ile boğuşacağı durumlar ortaya çıktığı dönem olarak da biliniyor. Bu dönemin yaşanmasında önüne gelen herkese bankalar tarafından kredi kartı verilmesi ve bu kartları alan kişilerin kartları bilinçsiz olarak kullanması birçok insanın kredi kartı borcu yüzünden ekonomik anlamda iflas etmesine neden olmuştur. Günümüzde bu konuda önemli sınırlamalar getirilmiş olsa da hala benzer sorunlar yaşanmaya devam etmektedir.

Kredi Kartın ile Yapılacak Ödemeler ve Faiz Oranları

Kredi kartı ödemesinde gecikme yaşandığında uygulanan faiz oranları Resmi gazete de yayınlanan tebliğ ile 2,02 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte nakit çekiminde ise kullanılan faiz oranı 2,52 olarak belirlenmiştir. Bu ikisinin yanında devlet bankalardan %5 BSMV ve %15 KKDF tutarlarını almasını istemektedir. Bunları devlet adına tahsil etme görevi ise bankalara verilmiştir.

Kredi kartları ile ödeme yapabileceğimiz seçenekler gün geçtikçe giderek artıyor. İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte giyim, elektronik eşya ve gıda harcamalarında ödeme yapılabilen kartlar ile artık SGK, MTV ve Emlak vergisi ödemelerinde rahatlıkla yapılabiliyor.

26 Eyl 2017 21:34